Историята, която се крие зад тениска Димитър Чернев
Тениската разказва магнетичната история на Димитър Чернев. Той е български изобретател и в нашите очи – истински гении. Роден е през далечната 1930 г. във Варна. Завършва електроинженерство в Техническия университет и още там блества неговият гений като на дипломирането си представя електромагнитен запис върху целулоиден носител – или казано по-просто, съхранение на данни на специфична пластмаса. Технология, която е била нова и използвана до тогава само в Германия.
Сменя няколко работи, но знае, че бъдещето му не е тук, където не е член на партията, а на всичкото отгоре и син на репресиран политик – депутат от БЗНС. Затова прави план за бягство, който минава през Източна Германия, Западна Германия, където получава виза от САЩ и заминава в най-точното място, където неговите умения, знания и гении ще бъдат оценени подобаващо.
Озовава се в Станфорд, където през 1957 г. печели конкурс и става асистент на д-р Денис Габор, който по-късно става Нобелов лауреат за откриването на Холографията и триизмерното изображение. По това време, Димитър Чернев изобретява магнетофонната касета, както и кинескопа, изобретения с неизмерима важност. Кинескопът и неговата концепция се използват и до ден днешен в мобилните устройства, както и в телевизорите. Разбира се, не е трудно да продължи и напред като записва докторантура в МИТ, след препоръка на Габор.
По-късно става професор в университета в Остин, Тексас. През 1965 г. започва работа в експерименталния център на НАСА, където взима ключово участие в редица проекти, като полети до Луната, Марс и Венера. Неговите открития допринасят и за космонавтиката. През 1974 г. прави още едно страхотно изобретение, което спасява много животи. Създава, така наречения слънчев хладилник, който не работи на ток или газ, а със слънчева светлина. Така в Африка той намира широко приложение, тъй като голяма част от територията не е била електрифицирана.
В него са съхранявани различни медикаменти и инжекции, които са спасили хиляди животи. Неговите изобретения са много разнообразни и в съвсем различни сфери. Има над 60 патента в различни страни, както и широко признание от цялата научна общност. Жалко е, че е трябвало да напусне родната си страна, за да постигне потенциала си, но понякога обстоятелствата налагат такива действия. Важното е да не се примиряваме с неприятната ситуация и да обвиняваме нея за неуспехите си, а да съумеем да намерим начин, да се справим въпреки нея.
Точно, както е направил и Чернев.
Отзиви
Изчисти филтритеВсе още няма отзиви.