Историята, която се крие зад тениска Солунските Братя:
Тениската разказва историята на Кирил и Методий. Едва ли някой не е чувал за чудатите братя, които написват глаголицата, която впоследствие еволюира до кирилицата, която четете в момента. Братята са родени в Солун, част от Византийската Империя по онова време. Тяхното семейство е многодетно, като Методий е най-голям, а Кирил най- малък.
Има теория, че майка им е със славянски произход, но не е доказано със сигурност, така че колкото и да ни се иска Кирил и Методий да са с български произход, за съжаление, най-вероятно не е така. Това по никакъв начин не променя техния принос към България, както и цялата славянска общност.
Интересно е, че нашият народ преди Кирил и Методий не е имал писменост, или поне няма доказателства за такава. Намирани са артефакти, които пораждат интересни теории. Такива са например плочката от Градешница, на която има интересни символи, които не са разчетени и многото хипотези не затвърдяват финално мнение по темата.
Също така, розетата от Плиска, която стана доста популярна, има различни символи, но и те не доказват съществуването на писменост. Писмеността, която е използвана по нашите земи е била гръцка, латинска, както и рунни и други символи, но нищо затвърдено, което да се характеризира с българската народност.
Затова с идването на Християнството се е породила и нуждата от създаването на азбука и писменост, за да може Божията книга да се напише на разбираем език и да бъде разпространявана и използвана за служби. Затова може да се каже, че религията е основната причина, да имаме в наши дни, собствена писменост. Кирил и Методий се заемат с тази нелека задача и процесът отнема около 7 години в периода 855 – 862 г.
Братята създават първата азбука, която впоследствие се използва от всички славянски народи. Тази азбука е наречена глаголица. Името идва от четвъртата буква в нея „Г“, която носи значението „дума“. От своя страна глаголати означава говоря и затова се получава красивият превод, който гласи „знаците, които говорят“.
Освен с написването на азбуката, Кирил и Методий стават светци, заради тяхната мисия да покръстват и разпространяват Христовата вяра по нашите земи. Тяхното дело е наистина впечатляващо, те посвещават живота си в името на вярата и завинаги остават в нашите сърца. В последствие ние спираме да използваме глаголицата, но тя безспорно е основата, на която лежи нашата писменост.
Кирилицата, от своя страна, е разработена от Св. Климент Охридски, един от седемте ученици на Кирил и Методий.
Отзиви
Изчисти филтритеВсе още няма отзиви.